Oferta PAN: nieruchomości i usługi
Polska Akademia Nauk zachęca do skorzystania z bogatej oferty obejmującej m.in. obrót nieruchomościami, obsługę konferencyjną, pobyty wypoczynkowe oraz usługi rehabilitacyjne i opiekę nad seniorami.
Należące do Akademii nieruchomości wciąż skupiają głównie środowisko naukowe. Aktualnie są przestrzenią otwartą również dla osób niezwiązanych z nauką oraz miejscem wielu ważnych i interesujących wydarzeń promujących nie tylko naukę, ale też kulturę i sztukę.
Zapraszamy do współpracy i korzystania z zasobów Akademii.
Organizacja wydarzeń i wypoczynek
Pałac Staszica w Warszawie, gdzie mieściła się pierwsza siedziba PAN, podwarszawski Dom Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie, mazurski Dom Pracy Twórczej w Wierzbie oraz dwa nadmorskie Domy Pracy Twórczej: w Juracie i w Świnoujściu, oferują różnej wielkości sale konferencyjne, pozwalające zorganizować zarówno kameralne, jak i większe wydarzenia o różnorodnym charakterze. Regularnie odbywają się w nich konferencje, kongresy, szkolenia, warsztaty, a także uroczystości prywatne, imprezy okolicznościowe i spotkania firmowe.
Ponadto, obiekty w Jabłonnie, Wierzbie, Juracie i Świnoujściu – dysponujące własną bazą pokoi dla gości, a część z nich także zapleczem gastronomicznym – organizują pobyty wypoczynkowe. Zapewniają znakomite warunki do pracy naukowej, pracy połączonej z integracją zespołową, a także do uprawiania sportu i rekreacji.
Pałac Staszica
Pierwsza siedziba PAN
Gmach Pałacu Staszica, położony u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat w Warszawie, był pierwszą siedzibą Polskiej Akademii Nauk. Budowę tego klasycystycznego pałacu z pierwszej połowy XIX w. zainicjował Stanisław Staszic według projektu Antonia Corazziego. W 1830 r. Julian Ursyn Niemcewicz – ówczesny prezes Królewskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk – odsłonił przed wejściem do pałacu pomnik Mikołaja Kopernika dłuta Bertela Thorvaldsena.
Działalność naukowa – kiedyś i dziś
Od początku swego istnienia pałac przeznaczony był na działalność instytucji naukowych. W przeszłości w budynku znajdowały się zarówno przestrzenie służące pracy naukowej, jak i kolekcje muzealne. Obecnie w gmachu pałacu swoją siedzibę ma kilkanaście instytucji naukowych, w większości związanych z Akademią. Mieszczą się tutaj instytuty i pracownie naukowe, a także biblioteki i archiwa. Swoją siedzibę ma także reaktywowane Towarzystwo Naukowe Warszawskie. Kontynuowana jest działalność naukowa i kulturotwórcza poprzednich pokoleń. Pałac Staszica pełni funkcję integrującą nie tylko pracowników naukowych skupionych wokół instytucji z nim związanych, ale także środowisk pokrewnych: kultury i sztuki.
Sale konferencyjne
Część pałacowych przestrzeni – sale konferencyjne – otwarte są również dla osób spoza środowiska naukowego. Prócz wydarzeń o charakterze naukowym, takich jak debaty, sympozja i konferencje, w pałacu regularnie odbywają się różnego rodzaju uroczystości, koncerty muzyczne, finały konkursów i olimpiad, obchody rocznic i wydarzenia okolicznościowe. W ramach oferty PAN dostępnych jest kilka zabytkowych, reprezentacyjnych sal, w tym największa, położona na pierwszym piętrze w centralnej części gmachu Sala Lustrzana, do której prowadzą główne schody wewnętrzne. Przestrzenie pałacu zdobią cenne obrazy, rzeźby, a także stylowe meble, nadające wnętrzu wyjątkowego charakteru.
Obrót nieruchomościami
W zasobach PAN znajdują się przeznaczone do sprzedaży, dzierżawy i najmu atrakcyjne nieruchomości zlokalizowane w różnych częściach Polski.
Do prezentacji ofert nieruchomości znajdujących się w zasobach Polskiej Akademii Nauk, które zostały uznane za zbędne do realizacji jej statutowych zadań, a przeznaczone są aktualnie do sprzedaży, dzierżawy lub najmu, uruchomiony został odrębny portal.
Mamy nadzieję, iż przejrzysta prezentacja nieruchomości pomoże Państwu znaleźć odpowiednią ofertę.