Prof. Daniel Gryko (Instytut Chemii Organicznej PAN) i prof. Denis Jacquemin (Université de Nantes i Institut Universitaire de France) zdobyli Polsko-Francuską Nagrodę Naukową im. Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre’a Curie przyznawaną przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz francuską Akademię Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe będące efektem polsko-francuskiej współpracy badawczej.
Badacze zostali nagrodzeni za prace nad syntezą organiczną i obliczeniami kwantowo-mechanicznymi barwników. Oparta na uzupełniających się kompetencjach w zakresie syntezy organicznej i chemii obliczeniowej, ich współpraca przyniosła efekt w postaci wysokowydajnych barwników fluorescencyjnych. Prowadzone przez nich badania pozwoliły nie tylko dokonać znaczących postępów w dziedzinie materiałów luminescencyjnych, ale także odkryć nowe związki aromatyczne i przewidzieć ich właściwości fotofizyczne jeszcze przed syntezą. Potencjalne zastosowania tych nowych barwników są liczne i mogą obejmować kopolimery o małej przerwie pasmowej, tranzystory organiczne, ogniwa słoneczne, diody emitujące światło w bliskiej podczerwieni i wiele innych. Kolejnym celem ich badań będzie osiągnięcie 20% efektywnej emisji w bliskiej podczerwieni.
O nagrodzonych
Prof. Daniel Gryko jest chemikiem. Zajmuje się zagadnieniami syntezy organicznej, w szczególności tematyką organicznych barwników funkcjonalnych. Tytuł profesora uzyskał w 2008 roku. W roku 2020 został członkiem korespondentem PAN. Zawodowo związany jest z Instytutem Chemii Organicznej PAN oraz Zakładem Chemii Organicznej Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej. Pan Profesor jest twórcą bardzo wydajnej metody syntezy koroli. W 2014 roku został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Prof. Denis Jacquemin także jest chemikiem. Zajmuje się widmami optycznymi, fotochromizmem, wartościami referencyjnymi dla energii i właściwości stanu wzbudzonego, transferem protonów i optyką liniową i nieliniową. Od 2010 roku jest profesorem na Uniwersytecie w Nantes. Autor ponad 650 publikacji w międzynarodowych czasopismach.
O nagrodzie
Polsko-Francuska Nagroda Naukowa jest przyznawana w drodze konkursu co dwa lata. W edycji 2024 do konkursu zgłoszono 29 nominacji. Wyboru laureatów dokonało jury złożone z wybitnych uczonych z Francji i Polski, powołane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i francuską Akademię Nauk. Nagroda jest finansowana wspólnie przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej i Fundację im. Zygmunta Zaleskiego.
Nagroda została ustanowiona w 2019 r. przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, francuskie Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji (MESRI) oraz francuską Akademię Nauk z okazji Polsko-Francuskiego Roku Nauki. Dotychczas uhonorowano trzy pary współpracujących ze sobą uczonych z Polski i z Francji.