Na posiedzeniu plenarnym w dniu 13 maja 2024 r. Komisja do spraw Etyki w Nauce (KEwN) zapoznała się z wnioskami o wydanie opinii w przedmiocie:
- Czy w zgłoszonym przypadku został dochowany warunek członkostwa w jednym z podmiotów działających w sferze nauki (tj. konieczność posiadania przez członka nieposzlakowanej opinii i przestrzegania zasad etyki naukowej);
- Czy w jednej z prac habilitacyjnych doszło do przywłaszczenia autorstwa albo wprowadzenia w błąd co do autorstwa całości lub części cudzego utworu albo artystycznego wykonania.
Do rozpatrzenia tych spraw Przewodniczący KEwN powołał zespoły orzekające.
KEwN omówiła również projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce przygotowany przez Radę Doskonałości Naukowej.
Przeanalizowano prośbę o ocenę, czy podczas zebrań gremiów PAN doszło do publicznego znieważenia i naruszenia dóbr osobistych jednego z członków PAN przez Prezesa PAN.
Ponadto KEwN powróciła do wniosku o wydanie opinii w sprawie „możliwości przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych oraz popełnienia deliktu dyscyplinarnego przez Rektora jednego z Uniwersytetów, a także zapoznała się z korespondencją w sprawach:
- ewentualnego plagiatu w artykule opublikowanym przez dwóch pracowników naukowych jednego z Uniwersytetów;
- ewentualnego „dwukrotnego opublikowania własnego dzieła w bardzo zbliżonej, niemal identycznej formie” przez pracownika naukowego jednego z Uniwersytetów.
Dr hab. R. Sławeta przedstawił kolejną wersję opracowania dotyczącego analizy spraw KEwN z lat 2019–2023.