26 czerwca 2024

Profesor Karol Życzkowski laureatem prestiżowego grantu ERC Advanced 2023

Profesor Karol Życzkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Centrum Fizyki Teoretycznej PAN zdobył prestiżowy grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) na swój projekt z zakresu mechaniki kwantowej. Profesor otrzymał ponad 2,25 mln euro na realizację projektu “Typical and Atypical structures in quantum theory (TAtypic)”.

Bogaty dorobek został doceniony

Granty ERC są jednymi z najbardziej prestiżowych w Europie, a ich zdobycie jest wielkim wydarzeniem w świecie nauki. Profesor Życzkowski jest znanym naukowcem z bogatym dorobkiem, a jego prace często prowadzą do przełomowych odkryć naukowych. Projekt TAtypic dotyczy mechaniki kwantowej, a w szczególności struktur, które mogą być istotne dla rozwoju teorii informacji kwantowej oraz technologii kwantowych. Głównym celem projektu jest zbadanie własności typowych stanów i kanałów kwantowych, a także identyfikacja wyróżnionych struktur o ekstremalnych własnościach, przydatnych do przetwarzania informacji kwantowej.

Ku rozwoju technologii

Mechanika kwantowa jest podstawą dla rozwoju technologii kwantowych, takich jak komputery kwantowe, które mogą przewyższać tradycyjne komputery w rozwiązywaniu pewnych problemów. Badania te mogą przyczynić się do przyspieszenia rozwoju tych technologii i teorii informacji kwantowej, co może mieć wpływ na przyszłe systemy komunikacji i bezpieczeństwa.

Dorobek prof. Życzkowskiego

Profesor Życzkowski jest związany z Uniwersytetem Jagiellońskim od początku swojej drogi naukowej. Od roku 2014 prof. Życzkowski jest członkiem Academia Europaea. W latach 2019-2023 był dyrektorem Krajowego Centrum Informatyki Kwantowej w Gdańsku. W roku 2020 został członkiem Polskiej Akademii Umiejętności, a w roku 2022 członkiem Polskiej Akademii Nauk. Obecnie pełni funkcję prezesa Oddziału PAN w Krakowie. Jego osiągnięcia naukowe obejmują analizę geometrii zbioru stanów splątanych i wprowadzenie miary kwantowego splatania zwanej negativity, konstrukcję entropii dynamicznej układu kwantowego opartej o stany koherentne oraz podanie entropowych relacji nieoznaczoności sformułowanych przy pomocy majoryzacji wektorów. Dodatkowo badania profesora oscylują wokół wprowadzenie odległości Monge’a powiązanej z zagadnieniem transportu do zbioru stanów kwantowych, co pozwala zrozumieć, jak “daleko” od siebie są różne stany kwantowe. W badaniach profesora nie brakuje również konstrukcji absolutnie maksymalnie splątanych stanów układu czterocząstkowego powiązanych z rozwiązaniem kwantowego odpowiednika problemu 36 oficerów Eulera, co ukierunkowuje na to jak stworzyć układ kwantowy, w którym wszystkie części są maksymalnie powiązane ze sobą, co jest związane z pewnym trudnym problemem matematycznym.

Serdeczne gratulacje!

źr. fot.: klubjagielloński.pl