W niedzielę 18 lutego, w przeddzień Dnia Nauki Polskiej, aula główna Politechniki Warszawskiej gościła najwybitniejszych przedstawicieli środowiska szkolnictwa wyższego i nauki na gali zorganizowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Podczas uroczystości wręczono Nagrody Ministra Nauki. Odznaczenia przyznano w pięciu kategoriach: za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej (26), dydaktycznej (3), wdrożeniowej (8), organizacyjnej (7) oraz za całokształt dorobku (15).

Rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Krzysztof Zaremba, witając gości, wyraził radość ze spotkania i podkreślił, że inwestycja w naukę jest najlepszą inwestycją. „My, przedstawiciele nauki, często czujemy się niedoceniani, niedofinansowani. A przecież jeszcze parę miesięcy temu przedstawiciele KRASP-u stwierdzili, że każda złotówka zainwestowana w naukę przynosi 8–13 złotych zysku. Gdzie znaleźć lepszy biznes? Pamiętajmy o tym i inwestujmy w naukę” ­– mówił.

Minister Nauki, Dariusz Wieczorek, wskazał, że nauka jest niezbędna dla rozwoju gospodarki, a tym samym także dla rozwoju Polski. „Dzisiaj zaczyna się nowa era dla polskiej nauki. Chciałbym, żeby kadencja tego rządu przeszła do historii jako najlepsza kadencja dla rozwoju polskiej nauki. Będziemy kontynuować dialog i wypracowywać wspólne stanowiska ze środowiskiem, aby jak najlepiej spełnić jego oczekiwania” – mówił Dariusz Wieczorek.

Z kolei marszałek Sejmu Szymon Hołownia w liście do uczestników i organizatorów uroczystości wyraził przekonanie, że wiedza i badania naukowe są gwarancją postępu i zmian na lepsze, a także warunkiem bezpieczeństwa, zamożności i prestiżu.

Laureatów docenił również wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz, wskazując, że to dzięki nim udaje się połączyć naukę i innowacje techniczne z zastosowaniami przemysłowymi.

Nagrody dla PAN

Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się naukowcy i naukowczynie związani z Polską Akademią Nauk.

Za znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej nagrodzeni zostali prof. dr hab. Beata Ziaja-Motyka z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN, dr hab. Wojciech Pokrzywa z zespołem z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, prof. dr hab. Hanna Jurata Mazur-Marzec, członkini korespondentka PAN z Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab. Cina Foroutan-Nejad z Instytutu Chemii Organicznej PAN i prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski, członek korespondent PAN z zespołem z Politechniki Poznańskiej.

Minister docenił całokształt dorobku prof. dr. hab. Bogdana Stefana Wojciszke, członka rzeczywistego PAN z Uniwersytetu SWPS i prof. dr. hab. Adama Maja z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN. Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy.

 

fot. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego