16 sierpnia 2023
Standardy w procesie wzmacniania jakości systemu ochrony zdrowia – rekomendacje ekspertów
Jednym z największych wyzwań dla współczesnych systemów ochrony zdrowia jest nierównowaga między popytem a podażą usług zdrowotnych. Na całym świecie decydenci, naukowczynie i eksperci poszukują rozwiązań, które z jednej strony pozwolą unormować zapotrzebowanie, a z drugiej zapewnią dostępność adekwatnych i skutecznych świadczeń zdrowotnych. Według Światowej Organizacji Zdrowia kluczowa dla osiągnięcia wyżej wymienionych celów jest jakość w ochronie zdrowia.
Polski system opieki zdrowotnej wymaga zmian. Konieczne jest podniesienie standardu realizowanych procesów i poziomu satysfakcji pacjentów z opieki medycznej. Powyższe cele można osiągnąć dzięki zastosowaniu systemowych rozwiązań: wprowadzeniu wytycznych
w obszarze postępowania diagnostyczno-medycznego i upowszechnieniu standardów organizacyjnych.
Standardy a jakość systemu ochrony zdrowia – rekomendacje ekspertów
W odpowiedzi na wyzwania stojące przed polskim systemem ochrony zdrowia, eksperci wskazali kroki, których podjęcie pomoże podnieść jakość usług zdrowotnych. Jedną z najistotniejszych kwestii jest precyzyjne określenie znaczenia i sposobu wykorzystania wytycznych organizacyjnych i diagnostyczno-terapeutycznych, opracowywanych przez ekspertów
i instytucje badawcze.
Autorzy opracowania „Rola standardów w procesie wzmacniania jakości systemu ochrony zdrowia” sporządzili model tworzenia i wdrażania wytycznych w formie standardów organizacyjnych i/lub diagnostyczno-terapeutycznych. Zakłada on szczególną rolę ministra zdrowia i podległych mu instytucji: Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) oraz Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Propozycja składa się z następujących elementów:
- Wypracowanie standardów postępowania diagnostyczno-leczniczego oraz organizacyjnego na podstawie wytycznych klinicznych autorstwa towarzystw naukowych, grup ekspertów tudzież Państwowego Instytutu Badawczego (PIB).
- Zaopiniowanie standardów przez AOTMiT na wniosek ministra zdrowia.
- Publikacja przez ministra zdrowia zwalidowanych standardów postępowania diagnostyczno -klinicznego wraz ze standardem organizacyjnym na łamach Biuletynu Informacji Publicznej.
- Wskazanie w obwieszczeniu daty powszechnego wdrożenia standardu postępowania oraz organizacji gwarantującej dostęp do opieki wysokiej jakości.
- Koordynacji procesu wdrażania, monitorowania i ewaluacji standardów przez konsultanta krajowego, we współpracy z konsultantami wojewódzkimi lub PIB.
- Wykorzystanie rezultatów ewaluacji w procesie rozwoju kompetencji danego podmiotu leczniczego, autoryzacji i akredytacji podmiotów leczniczych oraz w modelach finansowania świadczeń.
Eksperci zalecają również wypracowanie przez ministerstwo zdrowia mechanizmów finansowania prac towarzystw naukowych / PIB nad standardami postępowania. Autorzy publikacji wskazują również,
że obowiązkiem ministerstwa oraz prezesa NFZ powinno być zarówno włączenie standardu w system świadczeń gwarantowanych,
jak i zapewnienie odpowiedniego finansowania oraz dostępu do danych umożliwiających opracowanie wskaźników. Ostatnią, ale równie ważną rekomendacją, jest stworzenie i implementacja systemu umożliwiającego cykliczną weryfikację i ewentualną modyfikację opublikowanych standardów.
O projekcie Polskie Zdrowie 2.0
Projekt pt. „Ocena wybranych elementów systemu zdrowia
w Polsce w oparciu o dowody naukowe i dobre praktyki innych krajów – Polskie Zdrowie 2.0” (w skrócie Polskie Zdrowie 2.0 lub PZ 2.0) powstał z inicjatywy Komitetu Zdrowia Publicznego PAN, który działa w ramach Wydziału V Nauk Medycznych Akademii. Naukowcy z Komitetu zaproponowali
i koordynują działania w projekcie, ale grupa autorów zaangażowanych
w Polskie Zdrowie 2.0 jest dużo większa.
Projekt stawia sobie za cel edukację i upowszechnianie nauki. Główną grupę docelową stanowią polscy politycy i osoby zajmujące się zdrowiem. Ekspertom zależy także na dotarciu do szerokiej opinii publicznej
i dziennikarzy. Sama inicjatywa realizowana jest w okresie przedwyborczego przygotowywania programów dotyczących systemu ochrony zdrowia
w Polsce przez główne podmioty polityczne. Autorzy liczą na wykorzystanie ich wiedzy w programach dotyczących polityki zdrowotnej w kraju.
Do przygotowania policy briefs zaproszono aż 64 polskich ekspertów
– naukowców i doświadczonych praktyków, uczestników Systemu Opieki Zdrowia (SOZ) w Polsce.
Kolejne analizy są publikowane na oficjalnej stronie projektu Polskie Zdrowie – Polska Akademia Nauk (pan.pl). Wszystkie tematy poruszane w projekcie znajdują się poniżej:
Autorzy opracowań opisanych w formule policy brief wyrażają zgodę
na korzystanie, kopiowanie, przedrukowywanie, rozpowszechnianie zamieszczonych na stronie www.pan.pl/polskie-zdrowie całości bądź fragmentów opracowań policy brief bez konieczności uzyskiwania zgody autorów.