Stanowiska i opinie komitetów problemowych PAN
Stanowiska, opinie, apele
Komitet Badań nad Migracjami
Zakres działania Komitetu obejmuje:
1) Analizę nowej roli Polski w europejskim systemie migracyjnym i związanych z nią wyzwań dla teorii, metodologii oraz praktyk realizowanych na poziomie lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym.
2) Analizę obecności migrantów w Polsce, w szczególności obywateli Ukrainy.
3) Podjęcie dyskusji na temat polityki migracyjnej dla Polski: warunki brzegowe, cele i narzędzia.
4) Analizę przeobrażeń polskiej diaspory: dynamika tożsamości, struktur organizacyjnych i kontaktów z krajem.
Powiązane artykuły
-
Apel KBnM PAN „Do Przyjaciół Ukraińców, Rosjan i Białorusinów, mieszkających w Polsce i do niej przybywających”
- Komitet Badań nad Migracjami
-
List otwarty do UNHCR
- Komitet Badań nad Migracjami
-
Stanowisko Komitetu Badań nad Migracjami PAN i jego Współpracowników w sprawie aktualnej sytuacji migracyjnej na granicy polsko-białoruskiej
- Komitet Badań nad Migracjami
-
Oświadczenie Komitetu Badań nad Migracjami PAN dotyczące deklaracji i działań pana Ministra Edukacji i Nauki
- Komitet Badań nad Migracjami
-
Stanowisko Komitetu Badań nad Migracjami PAN w sprawie dokumentu „Polityka migracyjna Polski” (10 czerwca 2019 r., 70 stron)
- Komitet Badań nad Migracjami
-
Oświadczenie Komitetu Badań nad Migracjami PAN
- Komitet Badań nad Migracjami
Komitet Bioetyki PAN
Podstawowym zadaniem Komitetu jest identyfikacja i analiza problemów etycznych zrodzonych przez rozwój nauk, zwłaszcza nauk biomedycznych oraz nauk przyrodniczych, oraz ich implikacji w sferze społecznej, politycznej i prawnej.
Powiązane artykuły
-
Stanowisko Komitetu Bioetyki w sprawie konieczności usunięcia barier prawnych i faktycznych w dostępie do metod i środków antykoncepcji
- Komitet Bioetyki
-
Opinia o projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (druk senacki nr 1072) w sprawie programu polityki zdrowotnej leczenia niepłodności finansowanego ze środków publicznych
- Komitet Bioetyki
-
Stanowisko Komitetu Bioetyki w sprawie ochrony życia i zdrowia kobiet ciężarnych
- Komitet Bioetyki
-
Stanowisko Komitetu Bioetyki potępiające atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę
- Komitet Bioetyki
-
Stanowisko Komitetu Bioetyki przy Prezydium PAApel do władz Rzeczypospolitej Polskiej o podjęcie zdecydowanych działań w walce z czwartą falą pandemii Covid-19
- Komitet Bioetyki
-
Apel do władz Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie migrantów na granicy polsko-białoruskiej
- Komitet Bioetyki
-
Stanowisko Komitetu Bioetyki w sprawie projektu ustawy o Narodowym Programie Kopernikańskim
- Komitet Bioetyki
-
Stanowisko Komitetu Bioetyki w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dot. ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z Konstytucją RP
- Komitet Bioetyki
-
Stanowisko Komitetu Bioetyki w sprawie negatywnych konsekwencji zmiany art. 37a kodeksu karnego dla pacjentów i przedstawicieli zawodów medycznych
- Komitet Bioetyki
Komitet Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN
- Stanowisko Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk (KPZK PAN) w sprawie projektu Koncepcji Rozwoju Kraju 2050 (1 lipca 2024 r.)
- Stanowisko Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk (KPZK PAN) w sprawie aktualnej dyskusji nad projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego (27 lutego 2024 r.)
- Stanowisko Prezydium Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN w sprawie projektu nowelizacji przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (28 czerwca 2022 r.)
- Stanowisko Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN w sprawie aspektów przestrzennych Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (6 lipca 2021 r.)
- Stanowisko Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN w sprawie projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej w latach 2021-2027 (30 marca 2021 r.)
- Stanowisko Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk w sprawie roli samorządu terytorialnego w programowaniu i realizacji polityki regionalnej w procesie konsultacji projektu Umowy Partnerstwa 2021-2027 (9 marca 2021 r.)
- Stanowisko Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN w sprawie założeń w zakresie regulacji dotyczących planu ogólnego i jego roli przygotowanych przez Ministerstwo Rozwoju w ramach pre-konsultacji prac nad reformą systemu planowania przestrzennego w Polsce (15 stycznia 2021 r.)
- Stanowisko Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk (KPZK PAN) na temat architektury programów operacyjnych w Polsce w ramach europejskiej polityki spójności w latach 2021-2027 (6 kwietnia 2020 r.)
- Stanowisko Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk w sprawie Strategicznego Studium Lokalizacyjnego CPK (5 marca 2020 r.)
- Stanowisko KPZK PAN w sprawie likwidacji Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju i potrzeby instytucjonalnej integracji systemu zarządzania rozwojem (4 lutego 2020 r.)
- Stanowisko KPZK PAN w sprawie Zmiany ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju i zmianie innych ustaw (22 kwietnia 2019 r.)
- Stanowisko Prezydium KPZK PAN w sprawie zawodu architekta i urbanisty – planisty, w związku z prowadzonymi konsultacjami projektu ustawy o architektach, projektu ustawy o inżynierach budownictwa i projektu ustawy zmieniającej przepisy ustawy o architektach oraz ustawę o inżynierach budownictwa wraz z uzasadnieniem i Oceną Skutków Regulacji (24 października 2018 r.)
Komitet Etyki w Nauce PAN
- Stanowisko Komitetu Etyki w Nauce PAN w sprawie poparcia Apelu Komitetu Nauk Historycznych PAN w obronie Stowarzyszenia „Memoriał” podjętego w drodze kurendy mailowej w dniach 18-20 stycznia 2022 r r. (2/2022 z dn. 25.01.2022 r.)
- Stanowisko Komitetu Etyki w Nauce PAN w sprawie poparcia Stanowiska Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN z dnia 16 stycznia 2022 r. w sprawie ustawy o zmianie ustawy – prawo oświatowe oraz niektórych innych ustaw przyjętej przez Sejm RP w dniu 13 stycznia 2022 r. (1/2022 z dn. 25.01.2022 r.)
- Stanowisko Komitetu Etyki w Nauce PAN w sprawie poparcia Uchwały nr 04/2021 Komitetu Nauk Prawnych PAN z 12 października 2021 r. w związku z rozstrzygnięciem Trybunału Konstytucyjnego z 7 października 2021 r. (4/2021 z dn. 15.10.2021 r.)
- Stanowisko Komitetu Etyki w Nauce PAN w sprawie sytuacji na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie (3/2021 z dn. 25.06.2021 r.)
- Stanowisko Komitetu Etyki w Nauce PAN w sprawie zmian w wykazie wydawnictw recenzowanych monografii naukowych oraz czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych z 9 lutego 2021 r.
- Stanowisko Komitetu Etyki w Nauce PAN w sprawie projektu z dn. 9 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce („pakiecie wolności akademickiej”) (2021)
- Stanowisko Komitetu Etyki w Nauce PAN w sprawie wypowiedzi Ministra Edukacji i Nauki (2021)
- Stanowisko Komitetu Etyki w Nauce PAN 4/2020 z dn. 16 października 2020 r. w sprawie wypowiedzi kandydata na ministra odpowiedzialnego za edukację narodową, szkolnictwo wyższe i naukę
- Stanowisko Komitetu Etyki w Nauce PAN 3/2020 z dn. 15 czerwca 2020 r. pt. Udostępnianie informacji o projektach badań naukowych przez lokalne komisje etyczne ds. doświadczeń na zwierzętach
- Stanowisko Komitetu Etyki w Nauce PAN 2/2020 z dn. 5 kwietnia 2020 r. pt. Apel do środowisk politycznych i naukowych w związku z pandemią COVID-19
- Stanowisko Komitetu Etyki w Nauce PAN 1/2020 z dn. 24 lutego 2020 r. Etyczne aspekty upowszechniania poglądów nienaukowych
Komitet Problemów Energetyki PAN
Zadaniem Komitetu jest inspirowanie i opiniowanie interdyscyplinarnych prac badawczych w zakresie programowania rozwoju energetyki kompleksowej, w tym elektroenergetyki, gazownictwa, ciepłownictwa, energetyki przemysłowej i niekonwencjonalnej oraz przemysłu maszyn i urządzeń energetycznych z uwzględnieniem zagadnień ekonomicznych i środowiskowych w warunkach zmian struktury gospodarczej i społecznej kraju. Komitet został powołany w 1961 r.
Powiązane artykuły
-
Stanowisko Prezydium KPE PAN w sprawie zapewnienia sterowalnej rezerwy mocy w KSE przy rosnącym wytwarzaniu z energii elektrycznej z pogodozależnych źródeł odnawialnych
- energetyka
- Komitet Problemów Energetyki
- odnawialne źródła
-
Stanowisko Komitetu Problemów Energetyki w sprawie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce
- Komitet Problemów Energetyki
Komitet Problemowy ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN
Komitet Problemowy ds. Kryzysu Klimatycznego ma za zadanie komunikować stanowiska nauki na temat różnych aspektów narastającego kryzysu klimatycznego, w szczególności związanych z redukcjami emisji gazów cieplarnianych w Polsce oraz adaptacją do postępującej zmiany klimatu oraz doradzać władzom w zakresie planowania i realizacji strategii niskoemisyjnego rozwoju, transformacji energetycznej, ochrony bioróżnorodności, gospodarki odpadami, rolnictwa i leśnictwa, transportu i budownictwa, edukacji i świadomości ekologicznej.
Powiązane artykuły
-
Komunikat Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego o uwzględnieniu wyzwań klimatycznych w działaniach po powodzi we wrześniu 2024 roku
- Komitet Problemowy ds. Kryzysu Klimatycznego
- komunikat
- powódź
-
Odpowiedź na wyzwania klimatyczne z perspektywy lokalnych polityk przestrzennych – komunikat Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego
- klimat
- Komitet Problemowy ds. Kryzysu Klimatycznego
-
Apel Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego nt. wpływu zmian klimatu na zdrowie
- Komitet Problemowy ds. Kryzysu Klimatycznego
- upały
- zmiany klimatu
-
Komunikat Komitetu Problemowego ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN na temat wpływu zmiany klimatu na lasy
- Komitet Problemowy ds. Kryzysu Klimatycznego
-
Komitet Problemowy ds. Kryzysu Klimatycznego przy Prezydium PAN o znaczeniu polityki klimatycznej dla rozwoju kraju
- Komitet Problemowy ds. Kryzysu Klimatycznego