10 listopada 2023

“To Poland For Science” – konferencja PAN oraz Polonium Foundation po raz pierwszy w Polsce

4 listopada 2023 wraz z Fundacją Polonium współorganizowaliśmy pierwszą konferencję Fundacji Polonium w Polsce „To Poland for Science”. Spotkanie – skierowane do naukowców z zagranicy prowadzących badania w Polsce – otworzyła wiceprezes PAN prof. Natalia Sobczak. Gościem specjalnym wydarzenia był zaproszony przez PAN prof. Sudipta Seal z University of Central Florida, a także od niedawna członek Komitetu Inżynierii Materiałowej i Metalurgii PAN. Prof. S. Seal wygłosił wykład pt. „Exploring Polish-International Academic Partnerships” dedykowany roli umiędzynarodowienia w nauce, w którym podzielił się swoim 30-letnim doświadczeniem współpracy z prof. N. Sobczak.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele świata nauki m.in. z USA, UK, Niemiec, Francji, Włoch, Indii, Gwatemali, Singapuru, Chin, Pakistanu, Ukrainy, Czech. Mieliśmy zaszczyt cieszyć się serią prezentacji obejmujących różne dziedziny nauki, uczestniczyć w warsztacie poświęconym komunikacji w nauce a także wysłuchać prezentacji agencji finansujących badania w Polsce #NCN, # NAWA, #FNP, i Biura doskonałości naukowej PAN.

Prof. Sudipta Seal dołączył do University of Central Florida (UCF) jesienią 1997 roku po stażu podoktorskim na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Pełnił funkcję dyrektora Centrum Analizy Zaawansowanego Przetwarzania Materiałów i Centrum Nanotechnologii, a obecnie jest przewodniczącym nowo utworzonego Wydziału Inżynierii Materiałowej.

Jest laureatem nagrody Office of Naval Research Young Investigator Award (ONR-YIP), stypendium JSPS, Alexander Von Humboldt Fellow, nagrody ASM IIM Lecturer, Royal Soc of Eng – Visiting Professor, Distinguished Fellowship w Imperial College w Wielkiej Brytanii; Fellow of FASM, FAAAS, FAVS, FIoN, FAIMBE, FNAI, FECS, FMRS, FRSC, FACERS itp. Został wybrany do udziału w sympozjum Frontiers of Eng przez National Academy of Engineering (USA). Został wprowadzony do Florida Hall of Fame of Inventors, wybrany do World Academy Ceramics Academician i niedawno otrzymał nagrodę ASM International Albert Sauveur Materials Achievement Award.

Jego badania koncentrują się na nanobiotechnologii; przetwarzaniu i charakteryzacji nanomateriałów; nauce i inżynierii powierzchni; materiałach dla optyki, czujników, powłok, ogniw paliwowych, medycyny itp.

W UCF prof. Sudipta Seal był pionierem nanostrukturalnego tlenku ceru i innych platform metal/tlenek (od mikro do nano) oraz odkrył jego właściwości przeciwutleniające i zastosował je w różnych problemach biomedycznych. Jest również zaangażowany w produkcję powłok i materiałów nanoenergetycznych na dużą skalę w oparciu o plazmę. Jest finansowany przez DOD, NSF, NIH, NASA, programy SBIR i przemysł.

Ma ponad 450 artykułów w czasopismach, książkach i indeks h = 108. Ma ponad 85 wydanych patentów, a jego technologia jest odpowiedzialna za różne startupy.