28 października 2024
Umowa o polsko-indonezyjskiej współpracy naukowej podpisana
Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk (IGF PAN) podpisał umowę o współpracy z Uniwersytetem Andalas w Padang na Sumatrze, jednym z wiodących ośrodków badawczych w Indonezji.
Współpraca między obiema instytucjami koncentruje się na zagadnieniach z zakresu fizyki atmosfery. Od kilku lat naukowcy z IGF PAN i Uniwersytetu Andalas (UNAND) prowadzą wspólne badania nad procesami przyczyniającymi się do ekstremalnych opadów deszczu i powodzi. Wyniki tej współpracy zostały opublikowane w kilku artykułach naukowych, poszerzając wiedzę na temat interakcji i mechanizmów rządzących przepływami atmosferycznymi oraz ich wpływu na zmienność opadów. Wyniki te wskazują również na nowe, obiecujące kierunki badań i analiz, które mogą poprawić przewidywanie niebezpiecznych zjawisk pogodowych.
Podpisana właśnie umowa otwiera nowy rozdział we wspólnych badaniach. Podczas gdy poprzednia współpraca obejmowała przede wszystkim analizę publicznie dostępnych danych, nowe działania mają na celu ustanowienie sieci pomiarów meteorologicznych wzdłuż doliny Anai w zachodniej Sumatrze (Barisan-Anai Meteorological Network – BAMNet). Dzięki tej współpracy i przy pomocy sprzętu pomiarowego przygotowanego w IGF PAN, który zostanie dostarczony na Sumatrę i będzie obsługiwany przez pracowników UNAND, możliwe będzie lepsze zrozumienie procesów rządzących zmiennością pola opadu na obszarze Zachodniej Sumatry, w tym identyfikacja mechanizmów odpowiedzialnych za powstawanie ekstremalnych opadów.
Przez Zachodnią Sumatrę przechodzi równik. Jest to o tyle istotne, że procesy kształtujące pogodę w tropikach odbywają się w okolicach równika, a systemy pogodowe, wpływające na przykład na ilość deszczu, przemieszczają się wzdłuż niego. Ponadto, obszar ten położony na zachodnim krańcu Archipelagu Malajskiego (skomplikowanego kompleksu wysp, oceanów, mórz szelfowych i mórz głębokich, obejmującego obszar Indonezji, Malezji i Papui Nowej Gwinei) w bezpośredniej bliskości Oceanu Indyjskiego. Cyrkulacje atmosferyczne zachodzące na dużą skalę i wpływające na lokalną aktywność burz i intensywność opadów na tym obszarze, poruszają się typowo z zachodu na wschód. Jednak procesy zachodzące nad oceanem różnią się od tych nad lądem. Współczesne modele prognozy pogody, nie radzą sobie dobrze z tym rozróżnieniem, szczególnie na obszarze Archipelagu Malajskiego. Nowo pozyskane dane pozwolą lepiej zrozumieć i zidentyfikować procesy kluczowe dla ewolucji pola opadu, a tym samym umożliwią udoskonalenie prognoz pogody.
IGF PAN i UNAND zamierzają także szukać możliwości rozszerzenia współpracy na dziedziny wykraczające poza fizykę atmosfery, w tym w zagadnieniach związanych z hydrologią i sejsmologią. Poszukiwane będą także możliwości współpracy w badaniach wykraczających poza kompetencje IGF PAN, a realizowanych przez inne jednostki Polskiej Akademii Nauk oraz inne ośrodki badawcze w Polsce.
Polskie działania w ramach tej współpracy finansowane są ze środków Narodowego Centrum Nauki