17 sierpnia 2023
W najnowszym czasopiśmie PAN „Academia” naukowcy piszą o bezpieczeństwie
Dostępny jest kolejny numer magazynu popularnonaukowego Polskiej Akademii Nauk „Academia”, który słowem wstępnym opatrzył prof. dr hab. Dariusz Jemielniak, wiceprezes PAN:
„(…) Zagłada środowiska i bioróżnorodności, geopolityczne wstrząsy
w bezpośrednim sąsiedztwie naszego kraju, a do tego bardziej namacalne trzęsienia ziemi, kwestie żywienia i energetyki czy rewolucji technologicznej, nowe zastosowania energii jądrowej, zatrucia pokarmowe, kleszcze, relacje symbiotyczne z grzybami, depopulacja i migracja, kryzys ekonomiczny, zanikające kultury, a także społeczne postrzeganie bezpieczeństwa – to jedynie niektóre z zagadnień, które staramy się przedstawić w niniejszym numerze”.
Tematem przewodnim, czyli bezpieczeństwem, zajęli się wybitni badacze. Dr hab. Witold Klaus przedstawia różne punkty widzenia dotyczące współczesnych migracji, dr Anna Łosiak pisze o spadającej na naszą planetę materii kosmicznej – w większości wielkości ziarnka piasku
i całkowicie dla nas bezpiecznej. Natomiast dr inż. Elżbieta Rosiak mówi
o tym, czy bakterie, które rozwijają się w produkowanych surówkach
i sałatkach mogą być dla nas niebezpieczne, a dr hab. Piotr Szukalski zadaje pytanie o przyszłość demograficzną Polski.
To niektóre z dwudziestu artykułów najnowszej „Academii”. Zachęcamy do lektury całej publikacji lub poszczególnych artykułów: www.academia.pan.pl.
O czasopiśmie:
„Academia” niezmiennie od prawie 20 lat stanowi cenne źródło informacji naukowych oraz refleksji nad aktualnymi wyzwaniami społecznymi. Dzięki zaangażowaniu uczonych zarówno z PAN, jak i z innych ośrodków badawczych magazyn jest ważnym ogniwem w popularyzacji
i upowszechnianiu nauki.
Kwartalnik można czytać nie tylko w wersji drukowanej, ale też on-line
w dwóch wersjach językowych po polsku oraz po angielsku.