25 stycznia 2024

Wiceminister Andrzej Szeptycki gościem podkastu „Co tam, PANie, w polityce naukowej?”

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego,
prof. Andrzej Szeptycki był gościem prof. Dariusza Jemielniaka w kolejnym odcinku podkastu  „Co tam, PANie, w polityce naukowej?”.

Rozmowa odbyła się w środę, 24 stycznia br., a jej uczestnicy odnieśli się
do szerokiego spektrum kwestii związanych z nauką w Polsce, poruszając zarówno aspekty merytoryczne, jak i związane z nimi kwestie administracyjne.

Minister Andrzej Szeptycki podkreślił m.in. znaczenie dialogu z rektorami, prorektorami i innymi przedstawicielami środowiska naukowego, zaakcentował też potrzebę prowadzenia rozmowy na różnych poziomach środowiska naukowego, które w jego opinii oczekuje na ewolucję, a nie rewolucję. Mówił również o potrzebie wsparcia mobilności naukowców, zwłaszcza krótkoterminowej. Zaznaczył, że know-how w zakresie wsparcia dla wyjazdów jest rozwinięte na niektórych uczelniach, ale może być bardziej ujednolicone i rozwinięte na szerszą skalę.

Odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa w badaniach międzynarodowych, szczególnie tych związanych z Ukrainą, Białorusią, Chinami i Rosją minister zapowiedział rozważenie utworzenia w resorcie jednostki zajmującej się szeroko rozumianym bezpieczeństwem w nauce. Podniesiono również problem długiego oczekiwania na wizy przez studentów cudzoziemskich
i podkreślono potrzebę, aby uczelnie lepiej sprawdzały potencjalnych kandydatów na studia.

Rozmówcy dyskutowali też o potrzebie zwiększenia umiędzynarodowienia polskich uczelni, zarówno poprzez wsparcie dla projektów badawczych,
jak i poprzez budowanie relacji z zagranicznymi naukowcami. Zwrócili uwagę m.in. na wyzwanie związane z niskim udziałem Polski w dużych projektach badawczych finansowanych przez programy europejskie.
W kontekście prezydencji Polski w UE poruszyli też temat działań mających na celu zwiększenie wsparcia dla takich projektów, a także konieczności zdiagnozowania oraz rozwiązania problemów związanych z nierównowagą między regionami Unii Europejskiej.

Nie zabrakło również omówienia kwestii oceny publikacji naukowych, także w kontekście specyfiki dziedzin humanistycznych i społecznych, gdzie dostrzeżono potrzebę stworzenia mechanizmów oceny, uwzględniają specyficzne potrzeby tych obszarów. Podkreślono, że niektóre zagadnienia badawcze z dziedzin humanistycznych i społecznych – jak np. sytuacja prawna w Polsce czy Polsko-Rosyjski konflikt pamięci – są istotne również dla społeczności międzynarodowej. Minister wskazał też na kwestię słabej reprezentacji polskich czasopism naukowych w międzynarodowych bazach danych i zaproponował stworzenie mechanizmów wspierających ich większą widoczność.

Rozmawiano też o wsparciu dla naukowców wyjeżdżających za granicę
i finansowaniu związanych z tym kosztów, a także wsparciu dla naukowców z Ukrainy, Programach wsparcia dla naukowców, problemie drenażu mózgów oraz kwestii przyciągania do Polski naukowców
z zagranicy. Cała rozmowa dostępna jest na profilach Polskiej Akademii Nauk w serwisach społecznościowych Facebook, LinkedIn, YouTube
oraz Spotify.