22 października 2023
Zapraszamy na wykład pt. „Per scientiam ad salutem aegroti”
Wydział V Nauk Medycznych Polskiej Akademii Nauk serdecznie zaprasza na wykład pt. „Per scientiam ad salutem aegroti – przez wiedzę ku zdrowiu pacjenta – czyli o potencjale terapii komórkowych”.
pobierz plakat do wydruku [pdf]
Streszczenie: Odkrycia naukowe i oparte na nich innowacyjne terapie stanowią przełom w dziedzinie medycyny. Wartym podkreślenia jest, iż skuteczna komunikacja społeczna jest kluczowa zarówno dla wskazania korzyści, jak i zminimalizowania ryzyka związanego z ich stosowaniem.
Terapie komórkowe są częścią nowego podejścia terapeutycznego i mają potencjał do zrewolucjonizowania leczenia wielu chorób, jednak brak rzetelnych źródeł może prowadzić do rozpowszechniania dezinformacji i często cytowanych, sensacyjnych doniesień. Dodatkowo takie niedomówienia mogą przyczynić się do generowania nadmiernych oczekiwań wobec proponowanych terapii.
Jednocześnie, kluczowe jest by wspierać zaufanie społeczne do nowych terapii, kreując platformę do ich rozwoju i przyszłego szerokiego zastosowania. Zrozumienie i akceptacja społeczna mają wpływ na rozwój oraz etyczną implementację nowych podejść terapeutycznych. Będzie ona możliwa tylko dzięki zaangażowaniu naukowców w budowanie szeroko pojętej świadomości społecznej i umożliwianie lepszego zrozumienia zarówno korzyści jak i ograniczeń rozwijanych terapii.
Motywem przewodnim wykładu będzie wprowadzenie słuchaczy w świat komórek macierzystych i terapii komórkowych z podkreśleniem ich biologii, charakterystyki jako potencjalnych leków, oraz aktualnych możliwości wykorzystania w terapii.
Prelegentka: dr hab. n med. Natalia Rozwadowska, prof. IGC PAN prowadzi badania naukowe obszarze genetyki człowieka ze szczególnym uwzględnieniem biologii komórek macierzystych. W chwili obecnej jej zainteresowania naukowe skupiają się nad wykorzystaniem komórek o indukowanej pluripotencji zarówno w aspekcie modelowania chorób jak i wykorzystania w zaawansowanych terapiach regeneracyjnych. Prowadząc projekty o charakterze wdrożeniowym, współtworzy polskie portfolio produktów leczniczych terapii zaawansowanych (ATMP – Advanced Therapy Medicinal Product) w tym terapii CAR-T. Osiągniecia naukowe dr hab. Natalii Rozwadowskiej zostały już wielokrotnie nagradzane. Była ona między innymi laureatką Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej w programie START jak i Stypendium dla Wybitnych Młodych Naukowców MNiSW. Została dwukrotnie uhonorowana prestiżową Nagrodą Prezesa Rady Ministrów za pracę doktorską oraz w ostatnich latach za osiągnięcie habilitacyjne.
Dr hab. Natalia Rozwadowska, oprócz prowadzenia badań naukowych, od wielu lat zajmuje się z pasją popularyzacją nauki. Dzięki jej inicjatywom Instytut Genetyki Człowieka PAN odwiedza corocznie blisko tysiąc uczestników warsztatów przygotowanych i prowadzonych przez członków założonego przez nią, przy wsparciu Instytutu Genetyki Człowieka PAN, Stowarzyszenie Gen-i-już, które uzyskuje cykliczne finasowanie programów skierowanych do uczniów. Od 2018 roku pełni funkcje Kierownika Zakładu Patologii Molekularnej IGC PAN a od roku 2023 jest Zastępcą Dyrektora ds. Rozwoju w macierzystej jednostce. W maju tego roku została powołana uchwałą Wydziału V PAN do pełnienia funkcji Przewodniczącej Zespołu ds. Komórek Macierzystych i Terapii Komórkowych.
Wykład odbędzie się w 9 listopada 2023 r. w siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Pałacu Kultury i Nauki. Początek o godz. 17.00.
Wystąpienie będzie transmitowane na żywo na kanale Polskiej Akademii Nauk na YT.