09 stycznia 2025

Zostań liderem w nauce! Rusza rekrutacja do 3. edycji „Rising Managers Academy”

Prowadzisz badania naukowe, chcesz się rozwijać i być nie tylko dobrym badaczem, ale i liderem, który skutecznie pozyskuje granty, kieruje projektami i świadomie buduje swój zespół badawczy? Aplikuj do kursu Rising Managers Academy (RMA), stworzonego dla naukowców przez InLife Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

RMA składa się z dziesięciu dwudniowych szkoleniowych bloków tematycznych, podczas których naukowcy rozwijają umiejętności związane m.in. z przygotowaniem wniosków o granty, zarządzaniem zespołem czy efektywnym komunikowaniem wyników i osiągnięć wśród różnych grup odbiorców. – Rekrutacja właśnie ruszyła i potrwa do 23 stycznia br. Kurs jest bezpłatny, jednak liczba miejsc jest ograniczona do jednej grupy szkoleniowej. O przyjęciu decyduje komisja rekrutacyjna, oceniająca m.in. dotychczasowy dorobek naukowy, doświadczenia projektowe, z uwzględnieniem pracy w międzynarodowym środowisku naukowym – wyjaśnia Krzysztof Wilczek, koordynator RMA z ramienia InLife.

Cały kurs trwa od lutego do grudnia, a zajęcia odbywają się w trybie 2-dniowych szkoleń. Są to dni robocze, zazwyczaj w godz. 9–15. Naukowcy spotykają się raz w miesiącu w Olsztynie (w siedzibie InLife Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN – przyp. red.), gdzie przyjeżdżają do nich wybitni szkoleniowcy znający specyfikę pracy naukowców – mówi koordynator.

Ścieżka edukacyjna RMA została zaprojektowana metodą design thinking i ma za zadanie kształcić pracowników naukowych w zakresie rozwoju kompetencji miękkich, np. zarządzania zespołem, komunikacji, przywództwa, zarządzania projektami, zarządzania finansami czy przygotowania wniosków grantowych. Praca z wykorzystaniem metod i narzędzi projektowych ma głównie charakter praktycznego warsztatu, podczas którego uczestnicy pracują nad praktycznym wyzwaniem projektowym – od etapu badawczego do fazy tworzenia prototypu. Teoria stanowi wyłącznie wprowadzenie do warsztatów praktycznych, z treściami dostosowanymi do logiki pracy projektowej. Trenerami RMA są szkoleniowcy związani zawodowo ze światem naukowym, m.in. Tomasz Cichocki,  Piotr Wasyluk, Patrycja Radek.

Naukowiec w rękach coacha

Skąd pomysł na takie szkolenie? Przecież na rynku dostępnych jest wiele szkoleń, coraz więcej mówi się o rozwoju, prezentacji, tworzeniu „marki własnej”. – Naukowcy, szczególnie ci działający w naukach ścisłych, nie mają wielu okazji do szkolenia tzw. kompetencji miękkich, a zasady dotyczące niezbędnych elementów ich codziennej pracy, takich jak pisanie wniosków grantowych, wystąpienia publiczne czy zarządzanie zespołem, poznają metodą prób i błędów. Uznaliśmy, że brakuje na rynku szkoleń z umiejętności przywódczych, które byłoby dopasowane do specyficznych potrzeb naukowców. Zamiast narzekać, wzięliśmy sprawy w swoje ręce. (śmiech) – Ponieważ działanie międzynarodowe i interdyscyplinarne to nasza codzienność, kurs prowadzimy w języku angielskim, a do jego udziału zapraszamy pracowników naukowych ze wszystkich dyscyplin i ośrodków badawczych i akademickich w Polsce – dodaje.

Networking nie tylko przy kawie

– Opracowany program podlega ewaluacji, a my jako organizatorzy dokładamy wszelkich starań, by naukowcy biorący udział w RMA wyciągnęli z niego jak najwięcej. Stąd przykładowo pomysł na indywidualne konsultacje ze szkoleniowcami. Efektem dwóch pierwszych edycji kursu są m.in. wspólne publikacje, wspólnie złożone wnioski grantowe. Uczestnicy pracują w małej grupie, więc mają czas się poznać, a doskonalone podczas zajęć narzędzia czy metody zachęcają do dalszego rozwoju. Myślę, że to najlepsza rekomendacja – podsumowuje Krzysztof Wilczek.

Jak się zapisać?

Prześlij CV i list motywacyjny (lub notatkę prezentującą swoją sylwetkę naukową) koordynatorowi RMA (e-mail: k.wilczek@pan.olsztyn.pl). Rekrutacja trwa do 23 stycznia br. Przypominamy, że udział w szkoleniu jest bezpłatny, liczba miejsc jest ograniczona, a pierwsze zajęcia ruszają w lutym br.

Więcej informacji o programie, w tym o pierwszych dwóch edycjach znajdziesz tutaj: https://grant.pan.olsztyn.pl/raising-managers-academy/


Rising Managers Academy jest częścią projektu UE H2020 (952601) ERA Chairs WELCOME2 „Creating the Centre of Excellence in Nutrigenomics to optimize health and well-being”, realizowanym w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN.